Co warto zobaczyć

Propyleje ateńskiego Akropolu: opis, podsumowanie i rekonstrukcja

W tym artykule opiszę Propyleje, monumentalne wejście na Akropol w Atenach.

Opowiem o jego pochodzeniu, o tym , kto nadzorował jego projekt, o strukturze budynku, motywacji do jego budowy i różnych modyfikacjach, które miały miejsce na przestrzeni wieków.

Czy jesteś gotowy? Zaczynajmy!

Uwaga! Akropol w Atenach jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych na świecie, a przy dużym natężeniu ruchu przez cały rok łatwo jest znaleźć długie kolejki przy wejściu. Nasza rada? Kup bilet online, aby zaoszczędzić czas i uniknąć czekania. Kliknij poniżej, aby zarezerwować wejście!

acropoli di atene

Bilety wstępu na Akropol w Atenach

Kup online. Wybierz preferowaną godzinę. Odwiedź Akropol w Atenach, starożytną agorę, agorę rzymską, bibliotekę Hadriana i inne stanowiska archeologiczne.

Możesz anulować bezpłatnie do dnia poprzedzającego wizytę.

Historia Propylei

ID 145788999 © Joaquin Ossorio Castillo | Dreamstime.com

Projekt, którego początki sięgają lat 437-432 p.n.e., był częścią programu renowacji budowli pod rządami Peryklesa, który przewidywał monumentalny dostęp do Akropolu, kończący krętą trasę Via Sacra. nazwa Propylaea wskazuje na samą funkcję budynku i składa się z połączenia dwóch słów: πρό oznaczającego„z przodu” i πύλαιος oznaczającego„bramę„.

Propylaea stała w miejscu początkowego wejścia do fortyfikacji mykeńskich, a później tych z Pizistratus (połowa VI wieku pne).

Po zaplanowaniu prace zostały wstrzymane z powodu wybuchu wojny peloponeskiej.

Pierwotny plan został zatem uproszczony, a konstrukcja pozostała niedokończona.

W latach 510-480 p.n.e. zbudowano nowe propylaeum, ale wkrótce potem zostało ono zrównane z ziemią przez Persów około 480 r. p.n.e. Po perskim ataku budynek został odbudowany w ciągu pięciu lat podczas realizacji projektu muru Akropolu przez Themistoclesa i Cimona i do dziś można go zobaczyć podczas zwiedzania Akropolu.

Propyleje przeszły niewielkie zmiany w czasach rzymskich i bizantyjskich, które nie zmieniły zasadniczo ich wyglądu.

W 1640 r., podczas starć między Turkami a Wenecjanami, budynek był wykorzystywany przez Osmanów jako skład amunicji i został uszkodzony w wyniku eksplozji po ataku kapitana Francesco Morosiniego.

Wraz z ponownym odkryciem klasycznej sztuki i architektury wXIX wieku, związanym z odkryciami dokonanymi podczas Grand Tours europejskich szlachciców, na początku XX wieku podjęto masowe kampanie wykopaliskowe i restauracyjne, które dziś nazwalibyśmy wątpliwymi.

W 1990 roku rozpoczęła się nowa kampania renowacyjna, która trwała do 2015 roku i przywróciła zabytkowi jego dawną świetność.

Architektura Propylejów

Projektem zajął się architekt Mnesicles, który wykorzystał ten sam marmur pentelicki, którego użyto do budowy Partenonu i szary kamień z Eleusis, ale projekt był jeszcze droższy ze względu na liczne trudności projektowe, które wynikały ze szczególnego ukształtowania terenu.

W rzeczywistości znajdowały się one w obszarze twierdzy, który był stromo nachylony i zachodził naistniejący wcześniej mur oporowy, a przy bardzo nieregularnym profilu, projekt chciał, aby konstrukcja była symetryczna, a te cechy spowodowały sporo problemów.

Można zauważyć, że w budynku zastosowano zarówno porządekdorycki, jak i joński. W rzeczywistości Mnesiche wykorzystał różne proporcje tych dwóch stylów jako pomysłowe rozwiązanie nierównowagi wynikającej z nieodłącznych różnic wysokości terenu.

Propyleje tworzą duże wejście z kolumnadą, które łączy wszystkie tarasy, które pierwotnie tworzyły wejście na teren w jeden budynek.

colonnato propilei acropoli atene

Plan składa się z centralnego portalu, umieszczonego między dwoma przedsionkami, z pięcioma przejściami (środkowe jest szersze dla przejścia procesji panatenajskich).

Przez centralną nawę przechodziła droga do budynków sakralnych. Oprócz kolumn jońskich, przejście miało bogaty marmurowy sufit kasetonowy, pomalowany złotymi gwiazdami na niebieskim tle. Połączenie dachów między portykiem wejściowym i kolumnadą, umieszczonymi na różnych poziomach, zostało rozwiązane poprzez utworzenie jednego dachu, tak jakby portyk był przednią częścią głównego atrium.

Dwa przedsionki składają się z sześciu kolumn doryckich. Zachodni przedsionek, zwrócony w stronę dolnego miasta, jest większy. Jest on podzielony na trzy nawy oddzielone podwójnym rzędem kolumn porządku jońskiego.

Z naw bocznych wchodzi się doprzedsionka północnego. Sala była przeznaczona do rytualnych posiłków i była ozdobiona malowidłami wiszącymi na ścianach. Fasada była jednolita z resztą kompleksu, ale fikcyjna, aby umożliwić dostęp do planowanej świątyni Ateny Nike (więc nie ma nic za ostatnim filarem północnego portyku).

Przeciwległa strona prowadzi do południowego portyku, który jest wejściem, nigdy nie ukończonym, do świątyni Ateny Nike.

Wreszcie, z planu możemy zobaczyć dwa kolejne pomieszczenia przylegające do wschodniego przedsionka. Te dwa portyki nigdy nie zostały ukończone, ale niedawne wykopaliska ujawniły ich fundamenty, które są nadal widoczne. Z drugiej strony, centralna klatka schodowa jest dodatkiem z czasów rzymskich.

Za ścianą z pięcioma drzwiami, sześć doryckich kolumn prowadziło do sanktuarium, ukazując wielkość posągu Pormachosa i majestatyczny widok na Partenon.

Z zewnątrz budynek wygląda jak heksastylowy portyk dorycki (z sześcioma kolumnami po stronie podstawy), prowadzący do imponującego atrium z kolumnadą.

Na zachodnim froncie zbudowano dwa kolumnowe skrzydła boczne, niższe niż portyk, a dwa belkowania, na różnych wysokościach, zostały połączone z ciągłą kontynuacją skrzydeł bocznych w kierunku głównego korpusu.

Często zadawane pytania

W jakim stylu są ateńskie Propyleje?

Propyleje zestawiają styl dorycki kolumn zewnętrznych ze stylem jońskim kolumn wewnętrznych.

Kto zbudował Propyleje na Akropolu w Atenach?

Pierwszy projekt Propylejów przypisuje się Mnesiclesowi z czasów Peryklesa.

Kiedy zbudowano ateńskie Propyleje?

Prace nad projektem rozpoczęły się w 437 r. p.n.e., a zakończyły w 431 r. p.n.e..

Jak dostać się do stanowiska archeologicznego?

Obiekt położony jest w samym sercu centrum Aten, w pobliżu dzielnicy Plaka. Najbliższe stacje metra to Akropolis, linia 2 czerwona (5 minut spacerem) i Plac Syntagma, linia 2 czerwona i 3 niebieska. Mapę Akropolu w Atenach można znaleźć przy wejściu lub w Internecie.

Jak zwiedzić propyleje?

Propyleje stanowią główne wejście na wzgórze Akropolu w Atenach. Znajdują się one po zachodniej stronie skały i aby do nich dotrzeć, należy wejść do parku archeologicznego i udać się ścieżką na szczyt.

Z jakiego materiału wykonane są propyleje?

Propyleje wykonane są z bloków białego marmuru pentelickiego i szarego kamienia eleuzyńskiego. Są to materiały, które znajdujemy w trzech zbudowanych korpusach, centralnym, galerii obrazów i portyku po południowej stronie. Ponadto, kilka marmurowych bloków znaleziono w portyku południowego skrzydła. To niesamowite odkrycie rozwiało wiele pytań dotyczących metod budowlanych stosowanych przez starożytnych Greków.

Wnioski

Dochodzimy do końca tego artykułu, w którym opowiedziałem o Propylejach, wejściu na Akropol w Atenach, którego monumentalność została wzięta za wzór w epoce neoklasycyzmu dla wielkich dzieł publicznych, w tym Bramy Brandenburskiej w Berlinie.

acropoli di atene

Bilety na Akropol w Atenach

Kup online. Wybierz preferowaną godzinę. Odwiedź Akropol w Atenach, starożytną agorę, agorę rzymską, bibliotekę Hadriana i inne stanowiska archeologiczne.

Możesz anulować bezpłatnie do dnia poprzedzającego wizytę.

Articoli simili

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki